„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
2024
Fotíme historické opevnění šance

Soutěž byla ukončena – termín pro podání přihlášek byl 7.7.2022.

Většina z Vás ví, že naše mostecká Velká šance nebyla jedinou v tomto regionu, ale že byla součástí celého opevňovacího systému Jablunkovské šance a že zde sídlila hlavní posádka Jablunkovských šancí. Některé z nich, resp. jejich pozůstatky, lze ještě dnes v okolí najít. A my jsme si pro Vás letos připravili úkol: vezměte fotoaparát, vyrazte na výlet po stopách opevnění šance, pořiďte krásné snímky a přihlaste je do soutěže.
Snímky do soutěže lze přihlašovat ve dvou kategoriích:

Vyhlašovatelem soutěže je Obec Mosty u Jablunkova, realizátorem Gorolské turistické informační centrum

Kde najdete pozůstatky jablunkovských šancí?

Rádi Vám poradíme v Návštěvnickém centru opevnění šance a v Gorolském turistickém informačním centru v Mostech u Jablunkova. Zde jsou také k dispozici mapky, letáčky a publikace o šancích.

K nejvíce zachovaným a v terénu dohledatelným pozůstatkům prvků Jablunkovských šancí patří především tyto lokality:

Mosty u Jablunkova – Velká šance
Parkovací místa jsou u Návštěvnického centra opevnění šance a také u tzv. Slezské brány na příjezdu od kapličky.
Svrčinovec – Stará šance
Od Návštěvnického centra opevnění Šance, kde je parkoviště, po zelené turistické značce směr osada Dejůvka. U rozcestníku osada Dejůvka překročíme Česko/Slovenskou hranici a dále po zelené značce až k rozcestníku Staré šance. Zde asi 200 m vlevo najdeme lokalitu Stará šance.
Bukovec – reduta V Suszu
Vhodná parkovací místa naleznete v obci Bukovec nejlépe v lokalitě kolem základní školy.
Pěšky na Sušanskou Šanci cca 15 minut.
Mosty u Jablunkova – Dolina
Automobil zaparkujte na parkovací ploše u čerpací stanice těsně před hraničním přechodem Mosty u Jablunkova/Svrčinovec. Pěšky pak po silnici zpět směrem na Hrčavu. Po cca 400 m pod sloupy vysokého napětí sejděte vpravo z této silnice a průsekem do kopce se dostanete na rozlehlou louku s výhledy na jejímž horním okraji se nachází reduta Dolina. Celkem cca 800 m.

Termín soutěže a pravidla

Snímky lze přihlašovat v době od 1.1. do 7.7.2022, slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne 23. července na akci Šancefest 2022.

Přihlásit můžete maximálně tři své fotografie, které budou zachycovat historické opevnění šance. POZOR: podmínkou je, že pokud pošlete více než jednu fotografií, musíte poslat fotku do obou kategorií. Tzn. pokud pošlete celkem tři fotky, musí být alespoň jedna z naší mostecké Velké šance a alespoň jedna fotka z některé další lokality z celého opevňovacího systému Jablunkovských šancí. Zasílat můžete snímky pořízené kdykoli v roce, snímky zachycující objekt, ale také aktivity v opevnění, náladovky s opevněním apod.

Soutěž otevřená pro každého příležitostného fotografa a fotoamatéra bez rozdílu věku. Nejpěknější snímky bude vybírat široká veřejnost i odborná porota a autoři nejpěknějších snímků získají pěkné ceny. Hlasování veřejnosti proběhne v červenci elektronicky od 11. 7. – 18. 7. 2022. Kdo si bude chtít fotografie prohlédnout v reálu, najde je od 14.7. na chodbě mostecké knihovny. Nezapomeňte si pročíst pravidla soutěže a spolu s fotografiemi zašlete požadovanou přihlášku.

Přejeme mnoho štěstí pro zachycení vítězné fotografie!
Případné dotazy směřujte na email: fotosoutez@mostyujablunkova.cz nebo do Gorolského turistického informačního centra: 558 341 586.