„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
2024
Výcvik vybrance

Termín: 24.6.2023, 5.8.2023 a 2.9.2023. Vždy od 9.30
Místo: opevnění Velká šance, Mosty u Jablunkova
Vstupné: zdarma

VYBRANCI

Vybranci sloužili na Velké šanci a celých Jablunkovských šancích od 40. let 17. st. a takto pojmenováni byli podle nařízení těšínské kněžny Lukrécie Alžběty postavit = vybrat do zbraně každého šestého poddaného. Vybranci tvořili strážní oddíly, jež měly zabránit překročení hranic menšímu počtu nepřátel nebo také k vykonávání stavebních prací na opevněních.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

V období červen-září 2023 v rámci komentovaných prohlídek Velké šance, které hlavní akci Šancefest předcházejí a poté na něj navazují, proběhnou ukázky dovedností, které posádka na šancích, Vybranci, musela ovládat. Kromě komentované prohlídky se návštěvníci můžou těšit na ukázky dovedností vyžadovaných po vybrancích, např. zhotovení gabionů, španělských jezdců, nabíjení muškety apod. s aktivním zapojením veřejnosti.

Akce je realizována v rámci projektu „ŠANCEFEST – ŽIVÁ VELKÁ ŠANCE, který je spolufinancován z dotačního programu Moravskoslezského kraje Programu podpory aktivit v oblasti kultury v Moravskoslezském kraji na rok 2023, PPA 2023, č. smlouvy č.01744/2023/KPP.