„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
„Jedinečný kulturní a historický festival
na Velké šanci v Mostech u Jablunkova“
2024
Fotografická výstava

Výstava „Šance v Mostech u Jablunkova – Obrana slezské hranice v průběhu staletí“ je především fotografická a obrazová. Tvoří ji 12 panelů formátu A0 s těmito tématy: Význam Jablunkovského průsmyku, Počátky obrany slezské hranice, Pod vlivem uherských povstání, Nový nepřítel na obzoru – Prusové, Ztráta vojenského významu, Posádka a životní podmínky na šancích, Vliv opevnění na život obyvatel Mostů, Velká šance kulturní památkou, Revitalizace Velká šance, Dochovaná opevnění jablunkovských šancí, Dochovaná opevnění jablunkovských šancí.

Výstava byla nejdříve nainstalována v Gorolském turistickém informačním centru v Mostech u Jablunkova (1. 8. – 8. 10. 2021). Během zahájení proběhlo představením nové, stejnojmenné knihy historika Muzea Těšínska Martina Krůla: „Šance v Mostech u Jablunkova – Obrana slezské hranice v průběhu staletí“. Kniha je k zakoupení za 230 Kč v Gorolském turistickém informačním centru a v Návštěvnickém centru opevnění šance a je k dispozici v české i polské mutaci.

Od října do prosince 2021 byla výstava nainstalována ve venkovních prostorách Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě a kolemjdoucí si ji se zájmem prohlíželi. Od 10.2. do 16.3.2022 byla ke zhlédnutí v Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. V červnu se s významem Jablunkovských šancí seznámovali žáci mostecké základní školy, od října do prosince 2022 byla ke zhlédnutí v základní škole v Bystřici. V březnu a dubnu 2023 si ji prohlédli žáci, učitelé, rodiče a další návštěvníci základní školy v Jablunkově a v květnu a červnu informovala o Šancích v základní škole v Písku.
Umístění výstavy v roce 2024 zatím připravujeme. Pokud máte zájem o umístění ve vašem objektu, prosím dejte vědět emailem: info@gotic.cz.

Žáci jablunkovské ZŠ se seznamují s Šancemi.

Kontakty

tel.: +420 558 341 586, 603 825 226
e-mail: info@gotic.czic@gotic.cz
webová stránka: www.gotic.cz

Projekt „400 let kulturní památky Velká šance“ byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury.
Projekt „400 let opevnění Velká Šance“ byl realizován za finanční podpory Moravskoslezského kraje.